Wszy – poznać i pokonać

Wydawałoby się ,że w obecnych czasach, kiedy apteki, sklepy, drogerie i supermarkety są pełne detergentów, środków do higieny, problem wszawicy nie istnieje, a jednak od czasu do czasu pojawia się ten problem także w placówkach takich jak przedszkole czy szkoła.
Aby ułatwić zrozumienie zasad profilaktyki i skutecznego zwalczania wszy Joanna N. Izdebska opracowała informator pt. Wszy ? Poznać i pokonać problem. . Całość można pobrać ze strony http://pokonajwszy.pwn.pl/
We wstępie do książeczki czytamy, że wszawica jest częstą chorobą pasożytniczą, a przy tym stanowi problem o wymiarze społecznym. Mimo że obecnie nie jest już istotną kwestią zdrowotną, jej pojawienie się powoduje często niepokój społeczny, co prowadzi do poczucia wstydu, powoduje nieobecności w szkole, czy pracy. Tymczasem różne gatunki wszy to powszechnie występujące pasożyty związane nie tylko z człowiekiem, ale też z wieloma innymi zwierzętami. Pasożyty te łatwo rozprzestrzeniają się w populacji żywicieli, gdzie często występują niezauważone, nie powodując objawów chorobowych.
Zarażenie wszami nie jest tylko kwestią przestrzegania zasad higieny, ani dowodem na jej nieprzestrzeganie. Ale stosowanie pewnych prostych zasad chroni przed zarażeniem, a przede wszystkim rozwojem wszawicy. Choroba występuje na całym świecie, pojawia się w różnych populacjach ludzkich, w różnych środowiskach. Aby zrozumieć, opanować i skutecznie pokonać problem, należy niewątpliwie poznać biologię i fizjologię samego pasożyta, jego zwyczaje, cykl rozwojowy i różne mechanizmy adaptujące do pasożytniczego trybu życia.