Warsztaty kulinarne

Kilka dni temu w Przedszkolu u mojego syna Antosia odbyły się warsztaty kulinarne.

Ale najpierw kilka słów jak powstał pomysł?

Podczas „szwendania” się po Internecie natrafiłam na akcje Firmy KUPIEC- warsztaty kulinarne na temat zdrowego odżywiania. Pomysł bardzo mi się spodobała i bez zastanowienia zapytałam jak takie warsztaty można przeprowadzić. I dalej poszło szybciutko -przesłanie warunków przez Firmę Kupiec, zgoda wychowawczyni Antosia- Pani Katarzyny Kamińskiej, napisanie scenariusza warsztatów przeze mnie, później zredagowanie scenariusza przez Panią Kasię oraz pomysł aby takie warsztaty powstały przez kilka dni, tak aby dzieci mogły więcej dowiedzieć się o zdrowym odżywianiu i utrwalić te wiadomości. Ostatni dzień to był „Dzień Otwarty”, na który zaproszona została Pani Dyrektor Przedszkola oraz rodzice dzieci z grupy.
Radości nie było końca kiedy otrzymaliśmy od Firma Kupiec cały karton produktów a w nim: różne rodzaje ryżów, kasz, opakowania roślin strączkowych, produktów śniadaniowych tj. kaszki manne, crunchy, owsianki oraz wafle ryżowe, przepiękne firmowe fartuszki kucharskie oraz materiały dydaktyczne.
Aby warsztaty jeszcze bardziej uatrakcyjnić dotarłam do Firm Activ produkującej soki Royal-Apple i od nich otrzymaliśmy 9 litrów przepysznego, zdrowego soku jabłkowego.
Tematem głównym warsztatów było zdrowe odżywianie i hasło „Jesienią, zimą zdrowo na talerzu”. Zajęcia miały na celu zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować. W pierwszej kolejności dzieci zapoznały się z Piramidą żywienia, którą wspólnie na zajęciach stworzyły. Poznały produkty Firmy Kupiec i soki Royal-Apple. Miały możliwość dotknąć, zobaczyć i posmakować kasze, ryż i inne zdrowe produkty. Na warsztatach dzieci mogły również napić się prawdziwego soku z jabłek Royal Apple – bez sztucznych konserwantów i barwników. Ostatnim punktem warsztatów było przygotowanie przy współpracy rodzicami kanapek na waflach ryżowych Firmy Kupiec. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile te dzieci mają pomysłów, ile kreatywności w sobie 🙂
Pijąc soki Royal-Apple dzieci zrozumiały, że to naturalny, tłoczony ze świeżych jabłek sok. Dowiedziały się, że spożywanie takich soków ma korzystny wpływ na zdrowie, że jest źródłem wielu witamin i innych cennych składników mineralnych. Zapoznały się z techniką produkcji i pakowania takich soków oraz dowiedziały się o zaletach jakie dają poszczególne kolory jabłek. Podczas ostatnich zajęć z rodzicami, dzieci pochwaliły się wiedzę na temat samych soków, ich właściwości na nasz organizm oraz opakowania hermetycznego typu Bag- In – Box, który pozwala zachować świeżość soku do 30 dni po otwarciu opakowania. Na warsztatach dzieci oraz rodzice zapoznali się z danymi producenta soku, dowiedzieli się gdzie można zakupić soki Royal-Apple. Dzieciom bardzo spodobał się sposób nalewania soku, rozmawiały o wyglądzie samego opakowania.
Przyznam szczerze, że dzieci były fantastyczne i ogromnie zaangażowane. Już sam widok fartuszków kucharskich, które dostały od firmy Kupiec wywołał uśmiech na ich buźkach. Dzieci po warsztatach były zadowolone, najedzone i co ważne bogatsze w wiedzę, że żeby zdrowo zjeść nie musi być nudnie. Kanapki prezentowały się kolorowo i smakowicie, sok był zdrowy i świeży.
Bardzo, bardzo dziękuję firmie Kupiec oraz firmie Activ za otrzymane zdrowe soki, produkty, fartuszki, materiały dydaktyczne, które posłużyły do organizacji warsztatów, bez nich, raczej by się nie odbyły.
Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy:)
(opracowała p. A. Czarnecka)