Tak dzieci spędzają ten czas

Dziękujemy za Państwa pomysły i zdjęcia, przesyłane na adres przedszkolnej poczty mailowej . Prosimy pamiętać o umieszczeniu w mailu zgody na publikacje zdjęć. Pozdrawiamy, życzymy zdrowia i cierpliwości.

W tym miejscu będziemy prezentować przesłane przez Państwa zdjęcia (na podstawie zgody wrażonej w e mailu). Będziemy również dzielić się przesłanymi pomysłami, za które gorąco dziękujemy. Wiemy, że takich czy podobnych jest mnóstwo w sieci, ale nie ma to jak sprawdzone, potwierdzone.

Prosty przepis na klej do papieru. W słoiczku zmieszać jedną łyżkę mąki pszennej i jedną łyżkę mąki ziemniaczanej. Wlać niewielką ilość zimnej wody i dokładnie wymieszać. Następnie powolutku dolać ok 150 ml wrzątku i energicznie wymieszać do chwili uzyskania kleistej substancji. Jeśli klej jest zbyt gęsty dodać więcej gorącej wody i dokładnie wymieszać. ( dziękujemy p. Ewelinie )

Przepis na ciastolinę: Pachnącą ciastolina  – domowy przepis.  Przepis jest bardzo prosty a składników jest  niewiele. Korzyść również taka, że nie zaszkodzi nawet najmniejszym dzieciom gdyby przez przypadek trafił kawałeczek do ich brzuszka. ? Ciastolina gwarantuje duże przeżycia sensoryczne, usprawnia naszą motorykę, angażuje wszystkie zmysły, no i pięknie pachnie ?.  Aby ją wykonać potrzebujemy :                       

  • torebka galaretki owocowej, 
  • pół szklanki soli, 
  • 2 szklanki mąki,
  • 2 łyżki oleju,
  • 1 szklanka ciepłej wody,
  • barwnik/lub barwniki spożywcze aby nadać kolor,
  • miseczka do wymieszania wszystkich składników.                                    Do miseczki wsypujemy mąkę, olej, sól. Następnie dosypujemy galaretkę (proszek) . Na koniec dolewamy ciepłej wody i wszystko mieszamy. Masa nie może być lepka i klejąca się do wszystkiego. W razie potrzeby dosypujemy mąki aby ciasto miało jednolitą konsystencję. Ciasto powinno być sprężyste i średnio gęste. Kiedy już masa zostanie wyrobiona i przestygnie, możemy dodać spożywczy barwnik ( kolor jaki chcemy) i wszystko ugniatamy. Tak przygotowana masa nie brudzi rąk i nie zawiera szkodliwych substancji. Aby ciastolina zachowała swoją konsystencję i nie wyschła przechowujemy ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. Udanej zabawy! ?? (dziękujemy p. Agnieszce)

Kolorowy ryż: W małe miseczki nalać gorącej wody i zanurzyć w niej pociętą bibułę. Do każdej miseczki inny kolor (im więcej bibuły tym kolor intensywniejszy). Jak woda przestygnie, wyjąć bibułę i wsypać ryż tak aby również był zanurzony. Po pół godzinie wyjąć ryż i przełożyć na ręcznik papierowy do wyschnięcia. (dziękujemy p. Karolinie Ż.)

Wulkan Talerz duży, szklanka i folia aluminiowa oraz taca. Można wykorzystać patelnię aby ustawić na niej wulkan , tak by lawa nie rozlała się po stole. Stawiamy szklankę na środku talerza i owijamy folią tworząc kształt wulkanu.Następnie robimy dziurkę w przykrytej folią szklance. Wlewamy 4-5 łyżek wody i wsypujemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej.Wszystko mieszamy. Wlewany jednym ruchem przygotowany w szklance ocet(4-5 łyżek octu). Następuje wybuch wulkanu. Miłej zabawy. (dziękujemy p. Karolinie Ż.)

Spędzają czas na zabawie tematycznej, swobodnej  

Zacieśniają więzi rodzinne

Tworzą masy plastyczne 

Rozwijają talenty plastyczne

Eksperymentują

Kreślą szlaczki i elementy litero podobne i litery oraz cyfry

Prowadzą hodowle i obserwacje roślin

Rozmawiają o pogodzie i bieżących sprawach

Grają w gry, układają puzzle 

Zabawa to podstawa – dziękujemy i pozdrawiamy.