Różne pomysły

Drodzy Rodzice !

Wciąż  szukamy pomysłów na to jak można mądrze spędzić czas z dziećmi.  Chcielibyśmy zaproponować m.in. takie rozwiązania:

  • wykonanie piłeczki sensorycznej,  dzięki której można ćwiczyć rękę i pozbyć napięcia  (balon wypełniamy   np. mąką  ziemniaczaną),
  • można zbudować makietę miasta z kartoników np. Golubia bądź  jakiegoś innego,
  • możemy założyć hodowlę roślin  w doniczce bądź obserwować rozwój fasoli, grochu(zakładamy na słoik gazę, wypełniamy wodą , kładziemy na gazę kilka ziarenek grochu bądź fasoli, obserwujemy kiełkowanie rośliny oraz  rozwój systemu korzeniowego, wodę należy uzupełniać),
  • zachęcamy do czytania książek, słuchania audiobooków,
  • zabawy Montessori- do tych zabaw nie potrzebujemy  zabawek, wszystko co potrzebne znajdziemy na przykład w kuchni. Miseczki, tace, butelki, kasze, makarony, zakrętki po butelkach, gumki recepturki, woda – wykorzystując te przedmioty poznamy zabawy, które rozwijają zmysły i pobudzają kreatywność oraz myślenie. Można rozdzielać makaron od kaszy lub przesypywać je różnymi narzędziami, można sortować nakrętki według różnych kryteriów, albo włożyć przedmioty do nieprzezroczystego worka, dzieci będą sięgać ręką do środka i zgadywać co się w nim znajduje. Im więcej zmysłów wykorzystamy do zabawy, tym lepiej.
  • konkursy, turnieje wiedzy lub zadaniowe- Możemy stworzyć domowe turnieje wiedzy, to może być znajomość bajek, roślin, czy innych rzeczy jakie tylko przyjdą wam do głowy. Już samo tworzenie gry i wymyślanie zasad jest kreatywną zabawą.
  • możemy zwiedzić   wirtualnie muzea, linki:

https://britishmuseum.withgoogle.com/ – Muzeum Brytyjskie w Londynie

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne – Luwr Paryż

www.nga.gov Strona która pozwala na wprowadzenie dzieci w świat sztuki. Same komponując mogą stać się twórcami.

Przedstawiamy także listę stron internetowych, które mogą zainspirować nas do  spędzenia różnych form czasu wolnego, w tym gier edukacyjnych.

Ale UWAGA: zacznijmy od rozmowy nt. komputera i czasu spędzanego przy nim. Porozmawiajmy o korzystaniu z Internetu, o konieczności zachowania ostrożności. Ustalmy jasne zasady i bądźmy konsekwentni. Pamiętajmy, że istnieją inne, bardzo wartościowe formy spędzania czasu Państwa dziecka. Komputer i Internet traktujmy jako jedną z nich albo uzupełnienie innych. Niech nie będzie wyłączną i dominującą.

www.domowyprzedszkolak.pl Strona z ciekawymi i ładnie opracowanymi grami edukacyjnymi dla najmłodszych – tym razem z oryginalnym pomysłem – ustawiania maksymalnego czasu gry. Poza tym – kolorowanki, piosenki i porady dla rodziców.

www.wierszedladzieci.pl Znaleźć tu można nie tylko zawarte w nazwie strony wiersze, ale także puzzle, piosenki, konkursy, quizy, malowanki i gry memo. Piękna szata graficzna, przyjemna muzyczka.

www.waszebajki.pl Strona z klasycznymi słuchowiskami dla dzieci w nowoczesnym wydaniu. Oprócz tego są zabawy, gdzie nasi milusińscy odkrywają dźwięki otaczającego nas świata, uczą się liczyć i poznawać instrumenty muzyczne.

www.yummy.pl Strona do nauki języków obcych, pomysłowa i dowcipna. Dodatkowo można tu posłuchać czytanych bajek albo porysować kredą po wirtualnej tablicy.

www.zosiaikevin.pl Angielski dla przedszkolaka to interaktywny kurs języka angielskiego, przygotowany z myślą o dzieciach pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. Kurs zawiera 20 lekcji podczas których nauka połączona jest z wspaniałą zabawą.

www.paddington.com.pl Możesz dołączyć do klubu wielbicieli misia Paddingtona, czytać i słuchać fragmenty książek. Jest również kiosk z opowiadaniami i zabawkami związanymi z misiem, testy wiedzy o Paddingtonie oraz naprawdę ciekawe gry.

www.activitypad.com Gry dla dzieci, zabawa i nauka angielskiego w jednym!

www.pbskids.org Mądre gry dla dzieci. Nawet te nieznające języka będą potrafiły się odnaleźć. Znani bohaterowie na pewno zachęcą maluchy do eksploracji strony.

www.pl.jimjam.tv Strona dla najmłodszego pokolenia, na której znajdziemy wiele ciekawych gier – także do ściągnięcia i zabawy nie tylko przez internet. Można skorzystać z działu „mówimy po angielsku”, gdzie znajduje się po kilka słówek z różnych działów tematycznych.

www.sieciaki.pl Portal dla dzieci, którego ideą jest promowanie bezpiecznego dziecka w sieci. Serwis zawiera również stale aktualizowany katalog bezpiecznych stron internetowych dla dzieci

www.wierszykidladzieci.pl Portal ze znanymi wierszykami m.in. Tuwima, Brzechwy czy Marii Konopnickiej do czytania i słuchania.

www.kolorowaneczki.pl Do wyboru mnóstwo szablonów do pokolorowania – niektóre z opcją wydruku.

www.kids.nationalgeographic.com/kids Zwierzęta w wersji angielskiej, gry, zabawy, ciekawostki i wiele, wiele więcej.

www.kolorowanki-dzieci.pl Fajna strona z dużym wyborem tematycznie poselekcjonowanych kolorowanek. Znajdziemy tu między innymi bohaterów zarówno klasycznych bajek jak i tych aktualnych na topie. Kolorowanki okazjonalne na dzień mamy czy babci oraz związane ze świętami.


www.benc.pl/gry/ Bezpieczne gry edukacyjne online dla dzieci od 2 roku życia. Na stronie mały gracz ma do wyboru puzzle, układanki i literówki. Strona, na której dzieciaki znajdą gry na różnych poziomach trudności. Nie trzeba kupować, wystarczy tylko wybrać grę.

www.littlekingdom.co.uk Coś dla fanów bajki Ben and Holly’s Little Kingdom – można oglądać poszczególne odcinki, które w języku angielskim stanowią dodatkową lekcję dla dziecka.

www.cartoonnetwork.pl Serwis internetowy stacji Cartoon Network. Gry, filmy, konkursy, a wszystko to wraz z bohaterami najpopularniejszych kreskówek i animacji.

www.gralandia.pl Portal dla dzieci z grami, kolorowankami, piosenkami i bajkami

https://www.babytv.com/pl/  Bezpieczna i edukacyjna telewizja dla małych dzieci.

www.sesamestreet.org Niezawodna Ulica Sezamkowa raj dla najmłodszych.

www.learnenglishkids.britishcouncil.org Dużo zabawy dla dzieci na każdym poziomie językowym. Ćwiczenie buzi i języka angielskiego.

Opracowały:

A. Mirowska

W. Tykałowska

J. Włodarczyk