Przedszkolne rekolekcje wielkopostne

Witam serdecznie wszystkie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie, które na co dzień mają katechezę, a wiec: Żabki, Sowy, Jagódki, Podróżnicy, Wędrowcy, Odkrywcy, Misie, Myszki, Naukowcy oraz ich Rodziców/Opiekunów. Witam także dzieci z młodszych grup , które chciałyby- razem z rodzicami-przeżyć nasze przedszkolne rekolekcje wielkopostne. W kościele mamy teraz czas Wielkiego Postu, a w tym roku ten czas jest szczególny. Nie możemy wychodzić z domu, uczestniczyć we Mszy świętej, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, spotykać się na katechezie w przedszkolu. Jednak każdy z nas może być w kontakcie z Panem Bogiem cały czas. Możemy pomodlić się w domu- sami i z rodzicami, rodzeństwem,  zaśpiewać piosenki , które uczyliśmy się na katechezie, a także uczestniczyć we Mszy św. nadawanej w telewizji. Jest także dużo programów dla dzieci o tematyce religijnej.

     Tu, na naszej przedszkolnej stronie, chciałabym razem z Wami i Waszymi rodzicami przyjrzeć się jeszcze raz Drodze Krzyżowej Pana Jezusa. Piszę „jeszcze raz”, bo jak pamiętacie omawialiśmy na katechezie Drogę Krzyżową. Byliście wtedy bardzo przejęci tym, co działo się z Jezusem jak niósł ciężki krzyż na górę Golgotę. Ciekawiło Was kogo spotkał w czasie tej drogi, czy ktoś Mu pomógł! Dlatego chciałam zaproponować Wam     i Waszym Rodzicom, abyście w wolnej chwili przypomnieli sobie  14 stacji Drogi Krzyżowej, a tym samym przeżyli ją najlepiej, jak tylko umiecie. Bardzo dobrze wiecie , co tam się działo- opowiedzcie o tym swoim Rodzicom. Jeśli ktoś z Was chciałby narysować jakąś scenę z Drogi Krzyżowej Pana Jezusa, to niech narysuje, np. jak Jezus niesie krzyż, jak upada pod krzyżem, jak umiera na krzyżu, jak spotyka Weronikę czy płaczące kobiety. Można zrobić swoją własną książeczkę o Drodze Krzyżowej Jezusa, pokolorować ją i co jakiś czas do niej zaglądać. Jeśli ktoś lubi prace techniczne, możne z pomocą Mamy i Taty wykonać krzyż z tektury, z listewki. A może komuś z Was, spodoba się pomysł ułożenia modlitwy lub wiersza o Panu Jezusie, który dźwigał swój krzyż, a rodzice pomogą Wam go zapisać. Jak widzicie pomysłów jest wiele na przeżycie Wielkiego Postu i Drogi Krzyżowej. Liczę też na Wasze pomysły.  Potrzebna jest tylko WIARA, chęci i odrobinę wolnego czasu. Kiedy wrócimy już do przedszkola, możecie przynieść wytwory Waszej pracy na katechezę. A jeśli ktoś z Was chciałby pokazać nam wcześniej co zrobił, to za zgodą Waszych rodziców, zróbcie zdjęcie pracy i prześlijcie na adres mailowy: nietypowasytuacja@wp.pl .

     Drodzy Rodzice/ Opiekunowie! Zachęcam Was do rozważania Drogi Krzyżowej razem z dziećmi, do modlitwy i jeśli będzie taka możliwość do wykonania jakiejś pracy dotyczącej Drogi Krzyżowej czy Wielkiego Postu. Ponieważ przed Świętami Wielkanocnymi nie wrócimy do przedszkola, mogą być to prace związane ze Zmartwychwstaniem Jezusa. Niżej podaję nazwy poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, a także tytuły różnych stron internetowych o tematyce wielkopostnej oraz nazwy zespołów dziecięcych, śpiewających piosenki religijne.

                                         Droga Krzyżowa Pana Jezusa

Stacja 1-  Jezus na śmierć skazany

Stacja 2- Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Stacja 3- Jezus upada po krzyżem po raz pierwszy

Stacja 4- Jezus spotyka Matkę swoją

Stacja 5- Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi

Stacja 6- Weronika ociera twarz Jezusowi

Stacja 7- Jezus upada pod krzyżem po raz drugi

Stacja 8- Jezus spotyka i pociesza płaczące niewiasty

Stacja 9- Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci

Stacja 10- Jezus z szat obnażony

Stacja 11- Jezus do krzyża przybity

Stacja 12- Jezus na krzyżu umiera

Stacja 13- Jezus z krzyża zdjęty

Stacja 14- Jezus do grobu złożony.

                               Propozycje do obejrzenia w Internecie

           Do posłuchania… muzyczne zespoły dziecięce:  „ Małe Aniołki”

                                                                                                   „ Encore”

                                                                                                „ Małe TGD”.

Pozdrawiam  wszystkich Przedszkolaków i Rodziców. Trzymajcie się ciepło i zdrowo!

                                Do zobaczenia w przedszkolu

          Z modlitewną pamięcią- Bożena Kalinowska ( katechetka)