Katecheza o Piśmie Świętym

Dzień dobry! Witam dzieci i rodziców!                                                                                      

      Chciałabym Wam dziś trochę opowiedzieć o wyjątkowej Księdze. Jest to Pismo święte, inaczej mówi się na tą Księgę- Biblia. W naszym domu, przedszkolu, w miejscu pracy ludzie mają wiele książek. Młodsze  dzieci oglądają książeczki, starsze- czytają je. Dorośli znajdują w nich przydatne informacje do pracy, przepisy, jak ugotować smaczną zupę. Kiedy chcemy odpocząć oglądamy lub czytamy książki, które nas odprężają, czasem śmieszą. Oglądając lub czytając książkę przeżywamy różne przygody z bohaterami opowiadania.

      Księga Pisma świętego jest dla nas- wierzących- najważniejszą księgą naszej wiary.    To właśnie z niej dowiadujemy się kim jest Bóg, o czym rozmawiał z człowiekiem, co mu ważnego przekazał, po co zesłał Pana Jezusa, kim byli apostołowie i tak dalej.

     Pamiętacie jak na katechezie w przedszkolu czytałam Wam różne historie biblijne, np. jak Pan Bóg stworzył świat, jak Jezus uzdrowił człowieka, który nie mógł chodzić i wiele innych. Pismo święte jest nazywane- „Księgą Życia” albo „Księgą żywą”. Jak to? Zapytacie- przecież nie ma rąk, nóg, nie może poruszać się, nie je, nie pije, a przecież książka to nie człowiek!!!To prawda. Jednak mówi się tak, bo słowa w niej zawarte to Boże Słowa! I chociaż te Słowo Boga zostało zapisane kiedyś- przez różnych ludzi, to czytając je wiemy i wierzymy, że Pan Bóg mówi do nas i chce nam coś powiedzieć, czegoś nauczyć, wskazać jak dobrze postępować i kochać Jego, drugiego człowieka i samego siebie. W takim razie można by powiedzieć, że Pismo święte ma …serce, i to bardzo dobre serce. Bo jak ktoś ma dobre serce, to kocha  i szanuje drugiego człowieka, pociesza smutnego, pomaga potrzebującemu, a nawet czasem upomina  z miłością kogoś, kto robi złe rzeczy, aby nie krzywdził innych. A przecież Pan Bóg taki właśnie jest- dobry, kochający, przebaczający, a przede wszystkim- miłosierny. I taki właśnie Bóg przedstawia się nam w swoim Słowie- czyli Piśmie świętym! 

     Gdzie możemy usłyszeć te Boże Słowa zawarte w Biblii? W kościele, na katechezie , w przedszkolu, w domu. Dlatego jeśli macie u siebie w domku księgę Pisma św. (szczególnie jeśli jest wydana specjalnie dla dzieci- z obrazkami) to zachęcam do oglądania, a rodziców proszę o to aby przeczytali swojemu dziecku wybraną historię biblijną. Jeśli nie ma w domu Biblii, to w dobie Internetu można też poznawać Boże Słowo.

    Jeśli macie ochotę, to zachęcam Was do pokolorowania obrazka, na który jest narysowane Pismo święte lub możecie narysować i pokolorować ją sami oraz do obejrzenia programu dla dzieci Ziarno” – poświęconego właśnie księdze Pisma świętego , a także jednej z przypowieści Pana Jezusa.

                                                                                                  Z Bogiem Aniołki!!!

                                                                                       22.04.2020      B. Kalinowska