„Kotki” i adaptacja

Grupa Kotki jest jedną z najmłodszych oddziałów dzieci 3 letnich  w naszym przedszkolu. Dzieci  przystosowują się obecnie do środowiska przedszkolnego. Adaptacja  jest procesem długotrwałym, złożonym i wielostronnym. Dzieci w tym czasie potrzebują dużo zrozumienia, czasu i cierpliwości zarówno od strony nauczycieli, jak również i rodziców, aby móc przystosować się do nowej sytuacji. Pomocne w tym procesie będą:

– krótkie pożegnania

– rytuały: codziennie taki sam sposób rozstania się

– mówienie prawdy dziecku: „wrócę po obiedzie”

– miłe komunikaty: „miłej zabawy”

– cierpliwość

– zaufanie do wychowawcy.

Należy pamiętać, że każde dziecko przechodzi proces adaptacji w swoim tempie i na swój sposób.

Tymczasem grupa Kotki ma już za sobą pierwszą rytmikę, język angielski, zabawy muzyczno-ruchowe, taneczne, pierwsze posiłki oraz prace plastyczne.

Życzymy wszystkim maluszkom w naszym przedszkolu owocnej, radosnej i szybkiej adaptacji. Ewelina Kacprzykowska