Znani, ważni ludzie dla naszego miasta

„Odkrywcy” w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Miasto w oczach dziecka” realizowali moduł Znani ludzie związani z moim miastem. Dzieci poznały bliżej kilka postaci znanych, ważnych lub pochodzących z naszego miasta. Wielu z nich jest patronami ulic Golubia-Dobrzynia.

  • Marię Konopnicką, która jest patronką naszego przedszkola, jej wiersze towarzyszą nam bardzo często. Tradycyjnie witamy wszystkie pory roku jej poezją.
  • Księdza Franciszka Ksawerego Malinowskiego, który urodził się w Golubiu. Zajmował się językiem polskim. Jest on autorem książek na temat zasad prawidłowej polskiej pisowni.
  • Józefa Hallera, który stał na czele BłękitniejArmii. Ten dowódca razem ze swoją armią zaczęli od Golubia przywracanie z niewoli ziem Polsce. Most łączący Golub z Dobrzyniem nosi nazwę jego armii.
  • Fryderyka Chopina, którego nie wypada nam nie znać, kiedy zna go niemal cały świat. Fryderyk Chopindwukrotnie spędzał wakacje u swojego przyjaciela kilka kilometrów od naszego miasta w Szafarni. Tam jeszcze w czerwcu będziemy na audycji muzycznej i w pięknym dworku oraz parku.

Ponadto bliżej poznaliśmy Annę Wazówną, siostrę króla Zygmunta III Wazy, która była między innymi starościną naszego zamku, zajmowała się uprawą ziół, ziołolecznictwem. Była również fundatorką pierwszego polskiego zielnika Szymona Syreniusza. Dowiedzieliśmy się o kilku osobach urodzonych w naszym mieście: Janie Jagodzińskim – nauczycielu, poecie, autorze licznych wierszy. Henryku Górskim, geografie i kartografie, współautorze map i atlasów. Grzegorzu Piwowarskim, polskim kolarzu, Mariuszu Puszakowskim- żużlowcu, oraz o znanej z TV prezenterce Marzenie Słupkowskiej.

Spotkaliśmy się również z ważną obecnie dla naszego miasta osobą, z panią wiceburmistrz Różą Kopaczewską. Dziękujemy Pani wiceburmistrz za spotkanie.


Comments are closed