Dzień bez papierosa

31 maja jest obchodzony Światowy Dzień bez Papierosa. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia. Jej celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Zgodnie z nowym kalendarzem „gregoriańskim” i „dwutygodniowym przesunięciem”, właśnie ten dzień 31 maja – czasami podaje się jako dzień urodzin Anny Wazówny. To ona z jednej strony była propagatorką zdrowego stylu życia, troszczyła się o zdrowie swoich poddanych, a z drugiej to właśnie jej przypisuje się fakt sprowadzenia na tereny Polski tytoniu. Co prawda nie była wtedy świadoma jej szkodliwych właściwości. W czasach Anny Wazówny tytoń traktowano raczej jako roślinę ozdobną a nawet próbowano mu przypisywać właściwości lecznicze.  Dzieci z naszego przedszkola 30 maja przeszły alejkami naszego miasta prosząc dorosłych, by nie palili papierosów, przynajmniej w ich obecności, Przedszkolacy dowiadują się ,że palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe, dlatego rozdawali napotkanym przechodniom ulotki mające na celu zachęcenie dorosłych do zerwania z tym nałogiem. Z naszej strony, nauczycieli i przedszkolaków jest to taki urodzinowy  prezent dla Anny Wazówny,

Przemarsz alejkami

Comments are closed