Odkrywcy o węglu, innych skarbach ziemi oraz pracy górników

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Odkrywcy” rozmawiały nt. jak wyglądał świat przed milionami lat. Przedszkolacy dowiadywali się, jakie skarby kryją się pod ziemią i skąd one się tam wzięły. Miały możliwość zapoznać się z kolekcją wybranych skał, minerałów i amonitów. Porównywały ich kształty, kolory, strukturę. Dowiedziały się kto wydobywa te skarby spod powierzchni ziemi. Wiedzą, że ważnym skarbem jest węgiel. Przy okazji dowiedziały się, że nie wszystko można spalać w piecu, a w razie pożaru co pomoże go ugasić. Przeprowadzono w tym celu dwa doświadczenia. Kulminacyjnym punktem omawianej tematyki było spotkanie z panem górnikiem. Była możliwość obejrzenia stroju galowego górnika, posłuchania opowieści jak wygląda praca górników, zadawania pytań. Dzieci dowiedziały się np. , że górnicza czapka to czako i dlaczego mają one różnego koloru pióra. Z ciekawością oglądały przyniesione przez górnika rekwizyty, w tym karbidową lampkę. Dziękujemy p. Andrzejowi za przyjście do nas i za słodki poczęstunek.